Recenze na respekt.cz .
Recenze na denikn.cz .
Možnost stažení pdf na webu respektu .
Anthony Bourdain. Asi ho neznáte. V Americe ho zná každý druhý a nejedna teenage holka má jeho plakát na zdi. Není to ale zpěvák, ale kuchař…
Těsně před svátky jsme s Diou oba zalehli s korona virem. Průběh byl velmi mírný, akorát jsme museli pečlivě dodržovat karanténu a…
Richard Feynman. Toho už jsem tu taky měl , a mít ještě budu , protože je to borec. V téhle knize zase popisuje svůj život, ale místo…
Od jedné z mých nejmilejších kamarádek (ahoj Eví ;)) jsem dostal tip na zajimavý titul a zároveň nový zdroj audioknih. A tak jsem se na…
Kunderův klasický román z období Pražského jara, který si - opodstatněně - získal srdce nejen lidí, kteří to zažili, ale i po celém světě. I mé.
Emil Zátopek, jeden z nejikoničtějších českých běžců, ba dokonce sportovců celkově. A přeci jsem o něm věděl směšně málo. Tato kniha sice…
Wow! Kniha, kterou jsem koupil nevím proč. Ležela mi na viruální poličce a sbírala tam prach, protože kolem ní stálo mnoho dalších,…
Historik Serhii Plokhy detailně popsal vše o havárii v Černobylu. Na začátku knihy se dozvíme veškeré nutné prerekvizity pro pochopení celé…
Příběh o vánočním příměří během první světové války. Ta vlivem nových válečných taktik (zejména zákopů) dobu války mnohonásobně protáhla…
Další ze série The Great Courses. Churchillův život byl nepředstavitelně turbulentní a plný. Je k nevíře, co všechno nesl tento leader na…
Frankl byl psychoterapeut, jež položil základy logoterapii - hledání smyslu života. To ještě předtím, než byl odvezen do koncentračního…
Soubor esejů o vývoji české politiky od zdrodu první republiky až po současnost, ověnčená i prestižní cenou Magnesia Litera.
Jeden z nejznámějších aktivistů v Číně, spisovatel a dobrodruh (na raftu z pneumatik sjel 1 200km Žluté řeky) Lixiong Wang a jeho žena, tibetská básnířka a bloggerka, spojily síly a vydali stručný sborník esejí o současném Tibetu a problematických aspektů, se kterými se potýká. Zhostili se toho s nadhledem, věcně a racionálně. Své poznatky jsem si pak ověřoval. Bohužel, kniha nepřehání.
Richard P. Feynman byl fyzik, v roce 1965 mu byla udělena i Nobelovka. Tu předává švédský král a historicky platilo pravidlo, že se k němu oceněný nesmí otočit zády. Feynman měl ale odpor k autoritám, ceremoniálům a okázalosti, proto chtěl cenu raději odmítnout. To však bylo neakceptovatelné. Tak si usmyslil, že pozpátku sice půjde, ale na tu absurditu poukáže tím, že pozpátku "vyhopká" do schodů…
Tentokrát po dlouhé době papírové vydání knihy. Na obálce jsou velkými písmeny vepsány dvě slova, která se běžně společně nevyskytují. Továrny a dívky působí téměř skoro jako oxymorón. Ne tak v Číně. Americkou žurnalistku čínského původu neodbytná touha přinutila vzít si dovolenou a pustit se do tvorby knihy o pozadí růstu čínské ekonomiky. O příbězích holek z vesnic, které se snaží přežít ve velkém městě.
Čína má velmi bouřlivou moderní historii s mnoha nepříjemnými etapami, které jsou stále tabu. Ve smlouvách bývá uvedeno, že se v práci o určitých věcech mluvit nesmí, nepohodlné informace jsou cenzurovány. Touha poznat a pochopit Čínu lépe, než jen sledováním běžného života, mě dovedla k výbornému video kurzu ze série <a href="https://www.thegreatcoursesplus.com/show/fall_and_rise_of_china" title="The Great Courses Plus" target="_blank" rel="noreferrer noopener">The Great Courses Plus</a>, ale k sehnání i na <a href="https://www.audible.com/pd/History/The-Fall-and-Rise-of-China-Audiobook/B00DIAUENC?qid=1496825260&sr=1-1/" title="Audible" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Audible</a>.
Nedávno jsem se toulal v iBooks, v žebříčku oblíbených biografií. Hodně titulů vypadalo velmi lákavě, ale pobyt v komunistické Číně mě často přiměje přemýšlet o politice, svobodě i našem minulém režimu, proto mne nejvíc zaujal Havel. Tohle dílo napsal jeho dlouholetý přítel a jeden z nejbližších spolupracovníků Michael Žantovský. A číst ho je radost!
Drásavý příběh židovských dvojčat, jejichž idylické dětství v Rumunské vesničce přerval Hitlerův nástup k moci.
Philip P. Pan vystudoval v Beijingu mandarínskou čínštinu a další roky působil jako přední zahraniční korespondent pro americké deníky. Během sedmi strávených let se dostal na bezpočet míst, i tam, kam si ostatní moc netroufali a udělal mnoho rozhovorů s nejrůznějšími lidmi. Na téměř 450 stranách výmluvně sepsal to nejzajímavější a čtenáři tak představuje situaci v největším autoritářském systému na světě.
Tip na mou první knihu z vysokohorského prostředí jsem objevil docela náhodně v knize Quiet (jež se zaobírá introvezí). Byla to ale trefa - kniha byla tak dobrá, že částečně dostala přednost i před spaním a asi za 2 noci byla přečtená.