K čemu samé jedničky
Soubor blog postů Ondřeje Šteffla, zakladatele gymnázia PORG a Scio škol. O scio školách toho moc nevím, od klasických škol se ale liší v mnohém. Pro dost lidí by to byla stopka, protože riskovat se vzděláním svých dětí je přes čáru. Já bych tam ty své budoucí klidně dal. Šteffl totiž dobře argumentuje přesně, věcně a neklouže se jen po povrchu. Systém fungování škol, poznatky o kongnitivních schopnostech dětí a vzdělávací systémy z různých koutů světa studuje, přemýšlí o nich a najde-li nějaké nedostatky, kope tak hluboko, než odhalí příčinu problému. A to podle hesla, že bude raději znát bolestivou pravdu, než aby si nalhával milostrdnou lež.
V rámci několika článků poukazuje na nefunkční způsoby výuky, rozebírá proč tomu tak je a navrhuje i nápravné kroky. Bohužel, obrovské množství lidí se ale takhle drastických změn zalekne a má tendenci hájit status quo, což je vidět i v diskuzích pod články. A právě tohle lpění na léty prověřených postupech (byť se spíš prokazuje neúčinnost) je největší překážka lepšího vzdělávání. Dokud nebude poptávka po moderním učení u rodičů, tak nebude ani podpora progresivních učitelů od škol. Šteffl se tak snaží přinášet osvětu a kladením ne vždy zcela příjemných otázek nás přimět k zamyšlení, či dokonce přehodnocení našich přístupů.
Jeho styl je jednoduchý, neutíká do podrobností nebo od tématu a použivá přiléhavá přirovnání. Tím i lsožité koncepty přiblíží každému laikovi. A to je velmi dobře, protože vzdělávání se týká každého z nás - nás osobně, našich dětí, ale i našich kolegů nebo sousedů. Čím lépe vzdělávání bude fungovat, tím lépe se nám bude žít.
Knihu si kupovat ale netřeba. Stačí si počíst něco na jeho blogu, včetně nezkrácených diskuzí.