Příspěvky se štítkem

Voices from Tibet

Jeden z nejznámějších aktivistů v Číně, spisovatel a dobrodruh (na raftu z pneumatik sjel 1 200km Žluté řeky) Lixiong Wang a jeho žena, tibetská básnířka a bloggerka, spojily síly a vydali stručný sborník esejí o současném Tibetu a problematických aspektů, se kterými se potýká. Zhostili se toho s nadhledem, věcně a racionálně. Své poznatky jsem si pak ověřoval. Bohužel, kniha nepřehání.

Factory Girls

Tentokrát po dlouhé době papírové vydání knihy. Na obálce jsou velkými písmeny vepsány dvě slova, která se běžně společně nevyskytují. Továrny a dívky působí téměř skoro jako oxymorón. Ne tak v Číně. Americkou žurnalistku čínského původu neodbytná touha přinutila vzít si dovolenou a pustit se do tvorby knihy o pozadí růstu čínské ekonomiky. O příbězích holek z vesnic, které se snaží přežít ve velkém městě.

The Fall and Rise of China

Čína má velmi bouřlivou moderní historii s mnoha nepříjemnými etapami, které jsou stále tabu. Ve smlouvách bývá uvedeno, že se v práci o určitých věcech mluvit nesmí, nepohodlné informace jsou cenzurovány. Touha poznat a pochopit Čínu lépe, než jen sledováním běžného života, mě dovedla k výbornému video kurzu ze série <a href="https://www.thegreatcoursesplus.com/show/fall_and_rise_of_china" title="The Great Courses Plus" target="_blank" rel="noreferrer noopener">The Great Courses Plus</a>, ale k sehnání i na <a href="https://www.audible.com/pd/History/The-Fall-and-Rise-of-China-Audiobook/B00DIAUENC?qid=1496825260&sr=1-1/" title="Audible" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Audible</a>.

Out of Mao’s Shadow

Philip P. Pan vystudoval v Beijingu mandarínskou čínštinu a další roky působil jako přední zahraniční korespondent pro americké deníky. Během sedmi strávených let se dostal na bezpočet míst, i tam, kam si ostatní moc netroufali a udělal mnoho rozhovorů s nejrůznějšími lidmi. Na téměř 450 stranách výmluvně sepsal to nejzajímavější a čtenáři tak představuje situaci v největším autoritářském systému na světě.

Zpět na výpis