Za oponou války
Jakub Szántó, Česká Televize. Tyhle nenápadná slova si pamatuju, končívaly tím krátké reportáže, které si už nepamatuju. Až teď s touhle knihou jsem dostal příležitost docenit, jak cenné tyto reportáže jsou.
Jakub za tuhle knihu dostal cenu Magnesia Litera. Martin Veselovský si ho ohledně téhle knihy pozval na rozhovor do DVTV atp. Nic z toho jsem nevěděl, když jsem knihu kupoval. Tuhle jsem koupil prostě podle obálky (a asi byla ve slevě).
Pak jsem si ji vybral jako zpestření, protože takový žánr často nečtu. A okamžitě jsem tomu propadl a přečetl to skoro jedním dechem. Szántó se v kratších kapitolách vrací ke svým cestám - Jemen, Izrael, Rusko, Afganistán &hellip, situacím co pokrýval - nahánění somálských pirátů na švédské lodi, odstřelování Jižní Osetie&hellip. a, jak je řečeno v názvu knihy, i tomu v zákulisí.
Docela plasticky popisuje, co vše obnáší a kolik úsilí je koncentrováno v pár minutové reportáži. Kolik nepohodlí a nebezpečí musí vydržet, abychom v pohodlích svých obyváků mohli nakouknout do míst, kde se právě tvoří dějiny. Zároveň blíže popíše kontext daných zemí a jejich historii, na osudech konkrétních rodin dokáže věřně vykreslit tamní způsob života. Nezřídka překvapí málo známými, nebo na první pohled neintuitivními informacemi. Jakože ve válce se střílí jen v malém zlomku času, většinou je to vlekoucí se nuda a nekonečné čekání.
Na zhruba 300 stránkách se spolu s Jakubem ocitnete na palubě letadlových lodí, budete se schovávat před palbou nebo pašovat záběry z věznice. Dozvíte se, jak se žije v raketami odstřelované Izraeli, jak namačkaní jsou pasažéři bojových helikoptér nebo jaký hudební vkus mají mladí američtí vojáci i to, jakou daň musí přinášet jeho rodina, abychom mohli požívat toho luxusu, kterým je sledovat zahraniční dění českýma očima.
Tohle je skutečné a přitom napínavější, než kde jaký thriller. Dozvíte se něco nového o světě, rozšíříte si obzory a získáte víc pochopení i respektu pro druhé. Ta cena šla do dobrých rukou!