Your Deceptive Mind

Já vím, že je to otřepané klišé, ale nemůžu jinak – schopnost kriticky myslet je důležitější, než kdy dříve. Oxford Dictionary za slovo roku 2016 vybral posttruth, čili postpravda. Týdeník Respekt vydal o dezinformacích speciální číslo. A o neověřených a nikým nekorigovaných zprávách na webu ani nemluvím. Takže se s tím musíme popasovat sami. Ale tento kurz nám pořádně pomůže!

Na úvod krátké shrnutí kritického myšlení, ať jsme na stejné vlně. Náš mozek a myšlení má sklon k chybám, zaujatosti, nelogickým úvahám atp. Kritické myšlení je tedy postup, jak systematicky a nezaujatě zkoumat pravdivost tvrzení a zpřesňovat svůj názor podle toho.

Ještě jedna poznámka, abychom předešli nedorozumění. Toto není klasická kniha, ale kurz, jehož forma se podobá spíš vysokoškolské přednášce. A jaké!

Během bezmála třinácti našlapaných hodin vás profesor Novella provede celou problematikou kritického myšlení. Téma rozdělil do půl hodinových kapitol, ve kterých postupně a srozumitelně vysvětlí co má vliv na tvorbu vašeho názoru a jak s tím pracovat.

Teoretickou část vždy doplní příběhem, takže to posluchač lépe pochopí, zapamatuje a navíc i snáz vysvětlí ostatním, bude-li třeba. Najít zdroj, který je takhle obsáhlý, ucelený a přehledný, se nepodaří každý den. Proto si troufám tvrdit, že vám tohle hodně dá, i pokud nejste začátečníci.

Chcete-li se naučit odhalovat fake news či reklamní triky, lépe a neprůstřelně argumentovat nebo zkrátka být dobrým článkem občanské společnosti, pak si tohle určitě poslechněte.

  • Steven Novella
← NovějšíZpět na výpisStarší →