Wheelmen

Tak tohle jsem si neobjednal! Měl jsem chuť na sportovní audioknihu, nějaký silný příběh. Zabrouzdal jsem v audible a mé oči spočinuly na (myslel jsem si) biografii Armstronga. Jo, to bude ono. Beru! a… no, nebyla to biografie.

Namísto inspirativního příběhu nezdolné vytrvalosti, která hory přenáší (a přejíždí), se vyklubal průvodce odvrácené strany profi sportu.

Novináři Reed Albergotti a Vanessa O'Connell zmapovali začátky profi cyklistiky v USA, kariéru Armstronga i dalších jezdců a atmosféru závodění na špici. Nakonec to tedy byla kniha o podvádění, hledání pravdy, o morálce. Ačkoliv to tedy nybylo to, co jsem čekal, byl jsem rád. Protože preferuju nepříjemnou pravdu, než líbivou pohádku.

Lance vynikal v různých sportech už od útlého věku, ale v osobní rovině to byl pěknej zmetek, se kterým málokdo uměl vycházet. Neštítil se ničeho, co mu mohlo pomoct k lepším výsledkům. Zúčastnil se např. série závodů, kde byla tučná odměna pro toho, kdo dokáže vyhrát všechny. První dva vyhrál a na konci posledního přemluvil soupeře, aby ho nechal vyhrát výmenou za část oné odměny. To byl však jen začátek.

Armstrong si postupně udělá jméno, pak ale přijde rakovina (dost možná s přispěním dopingu). Z té se naštěstí dostane a do cyklistiky se dokonce vrátí. A nejen to. Zase vyhrává! Takto silný životní příběh si získá srdce široké veřejnosti. Zájem o cyklistiku stoupá. Sponzoři se jen hrnou, Lance pohádkově bohatne, celý tým se točí kolem něho.

Ale pod povrchem není všechno takové, jak se tváří navenek. I tady se podvádí, a ve velkém. Transfúze krve, hormony, steroidy, další podpůrné látky. Frčí to, a netýká se jen pár individuálů. Organizuje se na úrovni týmů - jezdci to akceptují, majitelé týmů to berou jako samozřejmost, někdy to ví a tolerují i sponzoři. Armstrongova stáj mj. rozprodávala záložní kola od sponzorů na belgický černý trh, aby tím získala na doping víc peněz. Občas dokonce i UCI přimhouří u pozitivních dopingových testů oko, aby závod neměl špatnou publicitu.

V takovém toxickém prostředí ale čistí jezdci nemají šanci se prosadit. Nakonec se jeden z bývalých Armstrongových domestiků rozhodne vyrukovat s pravdou ven a o dopingu začne mluvit. Pochopitelně se brzy začne řešit i to, zda je v tom namočen sedminásobný vítěz TdF.

Fanoušci Armstronga to nechtějí akceptovat, sponzoři ho nadále podporují. On sám vytrvale zatlouká, zastrašuje kritiky a ze svého bohatství financuje nejlepší právníky. Narčení se mu daří odvracet asi 15 let. Postupně se ale příběh rozkrývá, svědků a důkazů přibývá

Zajímavé, ale docela očekávatelné, jsou reakce sponzorů. Dokud veřejnost věřila Lancovi nevinně, stáli za ním, byť o dopování věděli. Nešlo totiž o fair play, ale o zisky z prodeje. A ty Lance pořádně navyšoval. Jakmile se ale pravda provalila a veřejnost ji akceptovala, ztratil své největší sponzory během jednoho dne.

V knize jsem měl trochu problém se orientovat, protože byla hodně podrobná, plná neznámých jmen, které bylo složité udržet v hlavě. Nebyl to ani žánr, který jsem očekával. Přesto jsem ji rád četl, páč mi poodhalila další dimenzi profi sportu, kterou jsem jen matně tušil.

  • Reed Albergotti
  • Vanessa O'Connell
← NovějšíZpět na výpisStarší →