What Do You Care What Other People Think?

Richard Feynman. Toho už jsem tu taky měl, a mít ještě budu, protože je to borec.

V téhle knize zase popisuje svůj život, ale místo zajímavých a vtipných historek, byť i takové nechybí, se více věnuje svému vnímání. Jak už název napovídá, hodně prostoru věnuje tomu, jak být autentický, uvolněný. Jak se nestrachovat o to, jak ho ostatní přijmou.

Jeho přímočarost je asi nejzřetelnější v kapitolách, kde popisuje spolupráci s NASA nebo novináři. Po přistání na měsíci splnila NASA svůj velký cíl. Po něm už její smysl nebyl tak zřetelný, za to její náklady ano. Aby mohla zůstat v chodu, bylo nutné její smysluplnost obhájit před politiky a získat financování. To vedlo k přehánění, slibování nemožného atp. To samozřejmě vedlo k problémům, jež pak měl i Feynman jako nezávislý pozorovatel pomoc odhalit. A on sice některé viděl, ale jakoby ho nikdo neposlouchal, jakoby se ocitl v románu Hlava XXII.

Bylo to lehké čtení, které ukazuje někoho, kdo dosáhl výrazných úspěchů ve obyčejném světle. Příjemná změna oproti tomu, jak se mnoho lidí snaží projevovat výrazně, ačkoli jsou obyčejní. :)

  • Richard Feynman
← NovějšíZpět na výpisStarší →