To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

Richard P. Feynman byl fyzik, v roce 1965 mu byla udělena i Nobelovka. Tu předává švédský král a historicky platilo pravidlo, že se k němu oceněný nesmí otočit zády. Feynman měl ale odpor k autoritám, ceremoniálům a okázalosti, proto chtěl cenu raději odmítnout. To však bylo neakceptovatelné. Tak si usmyslil, že pozpátku sice půjde, ale na tu absurditu poukáže tím, že pozpátku "vyhopká" do schodů…

jak to dopadlo nebudu prozrazovat. Zato řeknu, že Feynman není jenom fyzik, jež pracoval na projektu Manhattan (aka atomová bomba), ale během svého zvědavého a experimentováníplného života byl i opravářem rádií, jasnovidcem, kasařem, hrál na bonga na festivalu v Riu, recitoval italské básně, balil lehký holky v Las Vegas a mnoho dalšího. Připadá mi jako Forrest Gump, který skutečně žil.

Kniha obsahuje bezmála padesát kapitol, každá z nich plná bizarních historek a vtipných point. Nevybavuju si, kdy naposled jsem se u knihy smál takhle nahlas.

Čtení je to věru zábavné a inspirující, akorát může někdy člověk nabýt dojmu, že je jeho život vlastně hrozně nudný (nejen proto, že ho nenapadlo očuchávat knihy nebo neexperimentuje s lucidním sněním).

Pokud byste si rádi rozšířili horizonty, nakoukli do života špičkového vědce, dozvěděli se nějaké perličky z historie (jak blízko byla katastrofa během výroby atomovky) nebo se naočkovali chutí objevovat a zkoumat neznámé - a to vše zábavnou formou - tak snad neexistuje lepší volba, než toto.

  • Richard P. Feyman
← NovějšíZpět na výpisStarší →