The Year of Living Danishly

excerpt: 'Tuhle knihu jsem nedostal na žádné doporučení. O to víc jich rozdávám sám. Pohltí svou poučností prokládanou notnou dávkou humoru. Jestli vás Dánsko nikdy nelákalo, po přečtení této knihy pravděpodobně bude.

Tenhle bestseller na mě koukal v poličkách audible nějakou dobu, vysoké hodnocení svítilo jak luna v úplňku a to mi stačilo k puštění ukázky a přečtení dalších informací. Dánsko? Štěstí? Jak tam funguje společnost? To vše vypadalo lákavě. Rád cestuju, ale Skandinávii zatím moje nohy nespočinuly a o to víc jsem chtěl jeho část objevit alespoň takto.

Hned od první kapitoly jsem byl uchvácen. Autorka, přispěvatelka do bristkého online magazínu o životním stylu, je třicátnice a žije v Londýně typickým hektickým životem. Zásadní zlom přijde, když její přítel - legoman - dostane nabídku ročního pracovního poměru v Dánsku. Helen je nejprve zděšená - na rok odjet do cizí, neznámé země, kde není nic, zatímco tady má vše? Myšlence dá ale přecijen šanci. O Dánsku si zjišťuje více informací a to působí čím dál tím lákavěji. Když zjistí, že existuje žebříček zemí seřazený podle indexu štěstí, a Dánsko mu kraluje, dostane nápad. Přestane psát pro časopis, ale u tématu, jak žít šťastný život, zůstane. Napíše totiž knihu o tom, v čem je Dánsko jiné a zkusí rozluštit tajemství, proč jsou v něm lidé spokojenější než kde jinde.

Ze začátku je to krušné. Přestěhují se během zimy. Dny jsou krátké, ulice v noci opuštěné a tenhle mladý pár se cítí docela ztracený v zemi nikoho. Dlouhé noci jsou i příčinnou jednoho z nějvětších procent sebevražd v Evropě. Jak je tedy možné, že je Dánsko leaderem žebříčku štěstí?

Kapitolu po kapitole se čtenář dozví pár střípků mozaiky a s přibývajícími stránkami chápe, a snad i závidí, proč by Dánové neměnili.

Tuhle knihu bych doporučil každému, kdo má rád Skandinávii nebo aktivním občanům pro inspiraci, co a jak by šlo zlepšit i doma. I těm, kteří se chtějí zasmát a zároveň se pohodovou formou dozvědět něco nového.

  • Helen Russell
← NovějšíZpět na výpisStarší →