The Fall and Rise of China

Čína má velmi bouřlivou moderní historii s mnoha nepříjemnými etapami, které jsou stále tabu. Ve smlouvách bývá uvedeno, že se v práci o určitých věcech mluvit nesmí, nepohodlné informace jsou cenzurovány. Touha poznat a pochopit Čínu lépe, než jen sledováním běžného života, mě dovedla k výbornému video kurzu ze série The Great Courses Plus, ale k sehnání i na Audible.

Průvodcem je profesor Richard Baum, jež zasvětil život jednak Číně a jednak vyučování. Takže se vyzná a umí nádherně a poutavě vyprávět.

Kurz je rozdělenen do 48 lekcí po půl hodině. V prvních dvou dostaneme základní představu o Číně z let 600-1800. Posléze už se jde více do hloubky. Dozvídáme se o důležitých lidech, atmosférách ve společnosti i, mnohdy zdánlivě zanedbatelných, událostech, které ale velkou měrou určovali další směřování země. Opomenuty samozřejmě nebyly ani světové události, které měli na Čínu vliv. Např. vstup sovětských vojsk do Prahy v srpnu 68 Mao nesl velmi nelibě. Ne ale kvůli narušování naší vnitřní politiky, ale ze strachu, že by Rusko mohlo vtrhnout i do Číny. Od těch dob jsou pod velkými městy tunely a chodby, které by připraveny pro případnou jadernou válku.

Vyprávění je opravdu hutné a nabité informacemi. Tu a tam Baum příběh okoření peprnou historkou. Třeba jak pašoval a kopíroval přísně tajné materiály na Taiwanu, nebo jak se Mao Zedong odreagovával, když byl ve stresu.

A splnil kurz moje očekávání? Lépe chápu nejen Čínu a její obyvatele, ale vrhlo to světlo i na relevantní světové události, mezinárodní politiku a typy státních zřízení. Co mě překvapilo bylo totální vynechání politiky jednoho dítěte nebo problematika zabrání Tibetu. Takže ano, i přes tyhle drobné výhrady mě kurz vybavil solidním informačním základem o téhle mohutné a komplikované zemi. Jen je mi líto, že jsem ho neobjevil dříve.

Jako bonus jsem si navíc dobře potrénoval aktivní anglickou slovní zásobu vypisováním poznámek. Baum používá elegantní obraty a právě zaznamenáváním jsem si uvědomil rozdíl mezi schopností poslouchat a psát.

Poznámky v pdf
  • Richard Baum
← NovějšíZpět na výpisStarší →