Práce na dálku

„Noc je nejtemnější právě před úsvitem. A já vám slibuji, že úsvit přichází.“ řekl Harvey Dent v Batmanovi. A Jason s Davidem tvrdí, že stejně jako noc nevyhnutelně ustoupí dnu, kanceláře budou muset ustoupit práci na dálku. Ve své knize shrnují její výhody, své zkušenosti a vyzývají k zkoušce na vlastní kůži.

Od zakladatelů firmy 37signals (nyní už Basecamp) jsem pár let zpátky četl Rework (česky Restart), který mě nadchl jak svými myšlenkami, tak formou. Kapitoly byly stručné, úderné, žádný bulshit a myšlenky podloženy úspěšnou praxí. To jsem očekával i teď a zklamaný jsem rozhodně nebyl. Osvědčenou formou se tentokrát ze všech úhlů pohledu seznámíme s prací na dálku.

Kniha obsahuje 7 hlavních kapitol. V nich se dozvíme proč vůbec práci na dálku řešit, co přináší a v čem tkví její výhody. V tom má dost lidí už jasno, hodnotnější proto budou další části knihy, které promlouvají i k zaměstnavatelům, manažerům a vysvětlují, že tento typ práce může být win-win. Bez zbytečných řečí vyvrátí běžné výmluvy, kvůli kterým například program práci na dálku zrušila Marissa Mayerová v Yahoo. Nějaká úskalí ale samozřejmě jsou i tady. Bezmezné nadšení proto nečekejte. David s Jasonem je přiznají a nastíní, jak se k nim postavit čelem.

Pro ty, kteří budou přesvědčeni o potenciálních benefitech a odhodlaní to zkusit, jsou připraveny praktické rady, jak přechod a následnou spolupráci dělat a čemu se naopak vyvarovat. Jednotlivce zase upozorní, aby si to nemalovali moc růžově, a dodají deset rad, jak nesklouznout k flákání nebo naopak jak využít potenciálu naplno.

Práce na dálku není černá nebo bílá, všechno nebo nic. Je to svoboda volby, flexibilita a jakýkoliv mix, který člověku vyhovuje. A to se přesně odráží i v samotné knize - autoři nehlásají svou jedinou pravdu, ale nastíní základní principy a poté doporučí několik způsobů, ze kterých si čtenář vybere ty, jež mu v jeho situaci nejvíce sedí.

Uvažujete-li o digitálním nomádství, v kanceláři se vám těžko soustředí nebo o tom přemýšlí vaši zaměstnanci, tohle je vynikající volba. Získáte ucelený návod, kde se na nic podstatného nezapomnělo. A právě možná díky němu vzdálenou spolupráci vychytáte a změníte svůj život.

  • Jason Fried & David Heinemeier Hansson
← NovějšíZpět na výpisStarší →