Opuštěná společnost

Soubor esejů o vývoji české politiky od zdrodu první republiky až po současnost, ověnčená i prestižní cenou Magnesia Litera.

thumbnailName: opustena-spolecnost.jpeg Respekt si předplácím, texty Erika Tabery mám rád, protože jsou nejen trefné, kritické a věcné, ale hlavně se zaměřují na ty nejpalčivější témata. Když tedy vyšla tato kniha, dlouho jsem se nerozhodoval. Možná jsem ale mohl.

Kniha plní, co slibuje. A sice, že čtenéře provede celou historickou krajinou Československa, resp. České republiky. Začne nejprve důležitým připomenutím hodnot a zásad, na kterých byl náš stát založen. Vysvětluje dějiné události a dává souvislosti do kontextu. Oblastem, které jsou dnes aktuální, přitom věnuje více prostoru. Patří sem populismus, vliv sociálních sítí, střety generací i střety o směrování celé země. Dvě rozsáhlejší kapitoly jsou věnovány i dvěma (bohužel) nejvýznamějším politikům naší vlasti - Zemanovi a Babišovi.

Analýza těchto oblastí, resp. z nich vycházející znalost a pochopení, jsou východiskem pro hledání cest, jak pokračovat dál.

Pokud se potřebujete zorientovat v politice nebo utřídit si myšlenky o minulém režimu, pak s touhle publikací neuděláte chybu. Jestliže ale potřebujete spíš hlubší záběr, nic moc nového tady asi nenajdete, pouze si zopakujete, co už znáte.

Myslím, že Erik Tabery chtěl svojí knihou pozvbudit a namotivovat občasnskou společnost. Moc bych mu to, resp. nám všem, přál. Nicméně se obávám, že mezi jeho čtenáři jsou především tací, kterým to toho osvícení moc nepřinese. Rád bych se ale mýlil. :)

  • Erik Tabery
← NovějšíZpět na výpisStarší →