Man's Search for Meaning

Frankl byl psychoterapeut, jež položil základy logoterapii - hledání smyslu života. To ještě předtím, než byl odvezen do koncentračního tábora. Tam tuto svojí teorii, ač nechtěně, otestoval na vlastní kůži v těch nejdrastičtějších podmínkách. Jeho skript mu byl při příchodu odebrán a zničen. Proto si řekl, že musí vydržet naživu, aby ho mohl znovu sepsat a publikovat'

A toto přesvědčení mu výrazně pomohlo. Všímal si také, že mnoho dalších vězňů drží nad vodou nějaký cíl. Jejich vize, kterou chtějí uskutečnit. Naopak další, kteří ji neměli nebo o ni přišli byli daleko náchylnější ke slomení ducha a posléze i smrti.

Franklovi se přežít podařilo a svou teorii rozvinul, doplnil a začal ji praktikovat. Své pacienty neléčil tak, jak bylo tou dobou obvyklé. Nehledal příčiny depresí v minulosti, nesnažil se v ní rýpat a nacházet viníky. Místo toho se upínal do budoucnosti, pomáhal stanovovat pozitivní vize. Ty pak pacianti naplňovali a to jim přinášelo pocit štěstí. Tenhle princip jde ale uplatnit u kohokoli. Vytyčte si, co byste v životě chtěli dosáhnout a snažte se to naplňovat. Budete-li se přibližovat, budete šťastní. Stane-li se něco špatného, pořád budete vědět směr a to vám pomůže se znovu oklepat.

Ale jestli potřebujete přečíst celou tuto knihu nevím. Zápis píšu zpětně po 2 letech a nepamatuju si ji tak dobře. Nic tím ale asi nezkazíte. :)

  • Victor E. Frankl
← NovějšíZpět na výpisStarší →