Kdo má za ušima, čte i ušima. Dyjadyjadá.

Kdo má za ušima, čte i ušima. Dyjadyjadá.

Tentokrát jsem nenapsal recenzi, ale krátkou agitaci na téma audioknihy. Jestli se vám zdají podezřelé, nelákají vás nebo jimi opovrhujete, asi jste jim jen nedali šanci. Přečtěte si, co vám mohou nabídnout.

Před x lety se ke mně dostala publikace Úvahy a projevy od Tomáše Bati. Nadchla mě jak svým obsahem, tak zpracováním, které v té době rozhodně nebylo obvyklé. Když jsem sháněl další audioknihy, nabídka byla poměrně chabá, a tak jsem to nechal být. Svou pozornost jsem zaměřil k ebookům, které tímto neduhem netrpěly a vždy jsem našel, co jsem sháněl.

Postupem času se situace ale začala celkem dramaticky měnit k lepšímu. Řady vydavatelů i čtenářů/posluchačů se rozšířily a spolu s nimi i nabídka. Tenhle bobtnající trend se nevyhnul ani mojí audio knihovně, kde teď sídlí necelé tři desítky titulů. Ne však na úkor ebooků nebo papíru, protože každý formát má své výhody. Mrkněme na ty u audioknih.

Proč mám audioknihy rád?

Požitek

Nevím jak u vás, ale když čtu, v hlavě mi zní můj vlastní monotónní hlas, který propůjčuji všem postavám. Propracovaná intonace profesionálních vypravěčů je teda nesrovnatelně lepší. Dokáže vtáhnout do děje, upoutat pozornost a celkově umocnit zážitek. Leckdy je zvuková verze ten nejlepší formát, který lze vybrat. Např. při poslouchání knihy Book of Joy jsem měl pocit, jako bych seděl u stolečku s ostatními. To se mi u klasického čtení moc nestává. :)

Menší únava

Nečtu pouze vzdělávací tituly, rád sáhnu i po něčem jen pro potěšení. Především v takových chvílích preferuju nechat oči odpočinout. Koukání na displej mám dost už v práci.

Flexibilita

Tuhle vlastnost zbožňuju. Jelikož jsem doma všude a zároveň nikde, knihovna v kapse (ebooky + audio) je pro mne kriticky důležitá. Audioknihy se navíc lépe čtou i během samotného přesouvání. Minulé léto jsem "četl" na kole cestou do práce, v autobuse se mi nedělá na blití, v letadle to neprovokuje letušky a ve vlaku můžu koukat z okna. Na jedné z cest po Číně do Hong Kongu jsem jel spacím autobusem s výhledem na noční oblohu. V takových situacích je audiokniha k nezaplacení! :)

Samozřejmě to není omezeno jen na dopravní prostředky. Občas si něco pustím i na procházce. Onehdá jsem kráčel asi 7 hodin a stihl téměr celý The Ultra Mindset. U klasických knih takovou výdrž nemám. ;)

Poslech cizích jazyků

Potrénovat poslech a odposlouchat výslovnost během čtení je krásné plus. Když narazím na neznámé slovo, v ebooku si ho lehce přeložím, v audioknize mám zase větší úspěšnost domyslet si ho díky intonaci řečníka. Pokud cizím jazykem nevládnete, nemusíte zoufat. Sice nepotrénujete, ale vybírat je z čeho i v mateřštině.

Trochu jiný záběr

Jsem docela fanoušek The Great Courses Plus. Chytří lidé formou přednášek detailně rozebírají témata, kterým rozumí jako málokdo jiný. Číst by se to dalo stěží, zato poslouchat to jde skvěle.

Změna

Stereotyp je nuda. Pokud čtete dost, občasné prostřídaní koukání a poslechu bude velice příjemné.

Ukolébavka před spaním

Když nemůžu usnout (což se naštěstí skoro nestává), pustím si nějakou oblíbenou pasáž a za chvíli už spokojeně oddechuju.

Shrnuto a podtrženo

Jak vidíte, skvělých vlastností mají audioknihy kopec. Jejich slabším místem může být nešikovné zpětné hledání nebo složitější zapisování poznámek, ale jde to (viz The Fall and Rise of China). Jestli jste ale přišli na elegantní způsob, prosím pěkně o tipy do komentářů. :)

Mezi námi, pokud si koupíte kvalitní titul (doporučuju najít si takové nakladatelství, kde jiné neseženete ehm ehm, Melvil, ehm ehm), neuděláte chybu ať už to bude print, ebook nebo audio. Když ale budete jednotlivé formáty střídat, dostanete to nejlepší ze všech světů.

← NovějšíZpět na výpisStarší →