• Brave New World (Konec civilizace)

  Aldous Huxley

  Brave New World (Konec civilizace)

  Jedna ze z velké dystopické trojky (spolu k nim patří 1984 od Orwella a My od Zamyatina). Budoucí společnost se v ní za honbou po stabilitě vzdává emocí, skutečných vztahů a vlastně i svobody. Po třiceti letech autor vydal ještě dodatečnou esej, protože se jeho vize naplnily přesněji a rychleji, než čekal. No, něco pravdy na tom bude.

  Číst dál
 • Men Like Gods

  H. G. Wells

  Men Like Gods

  Toto dílo patří mezi klasiku v kategorii utopické sci-fi. H. G. Wells svého hlavního hrdinu dostane do jiného světa, který se vyvíjel podobně jako země, ale začal dříve a jeho společnost je mnohem pokročilejší. Při líčení Utopie, jak danou planetu nazval, dává volný průchod svým optimistickým socialistickým myšlenkám. A právě ty neseděly Aldousovi Huxleymu, který na to konto napsal knihu Brave New World, která u mě zarezonovala daleko víc. O té ale až příště. Jaké tedy bylo Lidé jako...

  Číst dál
 • The Circle

  Dave Eggers

  The Circle

  Tentokrát bych se chtěl se smíšenými pocity podělit o tip na Orwellovský příběh o blízké budoucnosti. Doporučit ji chci, protože poskytuje docela dobrý úvod do problematiky (nejen) digitálního soukromí. To se, jak se v knize také dozvíme, týká všech. I když nejsme na internetu aktivní. Radost mi to ale nedělá, jelikož se nejedná o zrovna příjemné a optimistické čtení.

  Číst dál