• A History of Eastern Europe

  Vejas Gabriel Liulevicius

  A History of Eastern Europe

  Věděli jste, že v létě 1241 vpadli do Evropy mongolové a plenili ji tempem 500km za den? Že bez zadýchání drtili koalici evropských národů? Že měli plán dojet až k atlantiku a cestou si všechno podmanit? Evropu tak, jak ji známe, zachránila jedna nepravděpodobná událost. Víte jaká?

  Číst dál
 • To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

  Richard P. Feyman

  To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

  Richard P. Feynman byl fyzik, v roce 1965 mu byla udělena i Nobelovka. Tu předává švédský král a historicky platilo pravidlo, že se k němu oceněný nesmí otočit zády. Feynman měl ale odpor k autoritám, ceremoniálům a okázalosti, proto chtěl cenu raději odmítnout. To však bylo neakceptovatelné. Tak si usmyslil, že pozpátku sice půjde, ale na tu absurditu poukáže tím, že pozpátku "vyhopká" do schodů…

  Číst dál
 • Twelve Years a Slave

  Solomon Northup

  Twelve Years a Slave

  Ze svobodného muže otrokem a zpět. Příběh o otroctví, lidských právech a nezdolné houževnatosti přímo od člověka, který si tím prošel na vlastní kůži.

  Číst dál
 • Jéňa Hájek

  Kdo má za ušima, čte i ušima. Dyjadyjadá.

  Tentokrát jsem nenapsal recenzi, ale krátkou agitaci na téma audioknihy. Jestli se vám zdají podezřelé, nelákají vás nebo jimi opovrhujete, asi jste jim jen nedali šanci. Přečtěte si, co vám mohou nabídnout.

  Číst dál
 • The Fall and Rise of China

  Richard Baum

  The Fall and Rise of China

  Čína má velmi bouřlivou moderní historii s mnoha nepříjemnými etapami, které jsou stále tabu. Ve smlouvách bývá uvedeno, že se v práci o určitých věcech mluvit nesmí, nepohodlné informace jsou cenzurovány. Touha poznat a pochopit Čínu lépe, než jen sledováním běžného života, mě dovedla k výbornému video kurzu ze série The Great Courses Plus, ale k sehnání i na Audible.

  Číst dál
 • Your Deceptive Mind

  Steven Novella

  Your Deceptive Mind

  Já vím, že je to otřepané klišé, ale nemůžu jinak – schopnost kriticky myslet je důležitější, než kdy dříve. Oxford Dictionary za slovo roku 2016 vybral posttruth, čili postpravda. Týdeník Respekt vydal o dezinformacích speciální číslo. A o neověřených a nikým nekorigovaných zprávách na webu ani nemluvím. Takže se s tím musíme popasovat sami. Ale tento kurz nám pořádně pomůže!

  Číst dál
 • The Book of Joy

  Dalai Lama, Desmond Tutu & Douglas Abrams

  The Book of Joy

  Navzdory vysokému věku, zdravotním problémům či politickým překážkám se schází dva neobvyklí přátelé, Dalai Lama a africký Arcibiskup Desmond Tutu, aby diskutovali o štěstí a spokojeném životě. U stolu s nimi sedí ještě Douglas Abrams, spisovatel, který debatu moderuje a následně sepíše/namluví knihu. Tu, o které právě čtete.

  Číst dál
 • The Subtle Art of Not Giving a F*ck

  Mark Manson

  The Subtle Art of Not Giving a F*ck

  Motivační literatura trochu neotřelým způsobem. Mansonovi je něco přes třicet a ačkoli se v knize vysmívá mlaďochům, kteří poučují ostatní o životě, sám se do toho pustil taky. Jak se s tím dokázal poprat?

  Číst dál
 • Eat and Run

  Scott Jurek with Steve Friedman

  Eat and Run

  Scott neměl lehké mládí. Jeho táta byl přísný a nesmlouvavý voják. Namísto hraní s kamarády často rovnal dřevo. Matka začala upoštět věci, znak přicházející roztroušené sklerózy, když Scottovi bylo zhruba 6 let. Sám měl vysoký tlak a nic nenasvědčovalo tomu, že dosáhne něčeho znamenitého. Tyhle překážky ho ale nezastavily, naopak, vytrénovaly jeho vůli, odolnost a houževnatost. A právě tyhle vlastnosti naplno zúročil v ultrarunningu.

  Číst dál
 • The Circle

  Dave Eggers

  The Circle

  Tentokrát bych se chtěl se smíšenými pocity podělit o tip na Orwellovský příběh o blízké budoucnosti. Doporučit ji chci, protože poskytuje docela dobrý úvod do problematiky (nejen) digitálního soukromí. To se, jak se v knize také dozvíme, týká všech. I když nejsme na internetu aktivní. Radost mi to ale nedělá, jelikož se nejedná o zrovna příjemné a optimistické čtení.

  Číst dál
 • The Ultra Mindset

  Travis Macy

  The Ultra Mindset

  Tuhle knihu jsem si prvně, ještě jakou žhavou novinku, stáhl na audible jako audioknížku. Popisek sliboval propojení pár oblastí, které jsou mi blízké - vytrvalost, sport a principy. A kniha nezklamala.

  Číst dál