• Práce na dálku

  Jason Fried & David Heinemeier Hansson

  Práce na dálku

  „Noc je nejtemnější právě před úsvitem. A já vám slibuji, že úsvit přichází.“ řekl Harvey Dent v Batmanovi. A Jason s Davidem tvrdí, že stejně jako noc nevyhnutelně ustoupí dnu, kanceláře budou muset ustoupit práci na dálku. Ve své knize shrnují její výhody, své zkušenosti a vyzývají k zkoušce na vlastní kůži.

  Číst dál

  7. 6.2017

 • Brave New World (Konec civilizace)

  Aldous Huxley

  Brave New World (Konec civilizace)

  Jedna ze z velké dystopické trojky (spolu k nim patří 1984 od Orwella a My od Zamyatina). Budoucí společnost se v ní za honbou po stabilitě vzdává emocí, skutečných vztahů a vlastně i svobody. Po třiceti letech autor vydal ještě dodatečnou esej, protože se jeho vize naplnily přesněji a rychleji, než čekal. No, něco pravdy na tom bude.

  Číst dál

  21. 5.2017

 • Men Like Gods

  H. G. Wells

  Men Like Gods

  Toto dílo patří mezi klasiku v kategorii utopické sci-fi. H. G. Wells svého hlavního hrdinu dostane do jiného světa, který se vyvíjel podobně jako země, ale začal dříve a jeho společnost je mnohem pokročilejší. Při líčení Utopie, jak danou planetu nazval, dává volný průchod svým optimistickým socialistickým myšlenkám. A právě ty neseděly Aldousovi Huxleymu, který na to konto napsal knihu Brave New World, která u mě zarezonovala daleko víc. O té ale až příště. Jaké tedy bylo Lidé jako...

  Číst dál

  16. 5.2017

 • Your Deceptive Mind

  Steven Novella

  Your Deceptive Mind

  Já vím, že je to otřepané klišé, ale nemůžu jinak – schopnost kriticky myslet je důležitější, než kdy dříve. Oxford Dictionary za slovo roku 2016 vybral posttruth, čili postpravda. Týdeník Respekt vydal o dezinformacích speciální číslo. A o neověřených a nikým nekorigovaných zprávách na webu ani nemluvím. Takže se s tím musíme popasovat sami. Ale tento kurz nám pořádně pomůže!

  Číst dál

  30. 4.2017

 • Hluboká práce

  Cal Newport

  Hluboká práce

  Lákavý název, osvědčený autor (četl jsem So good they can't ignore you a byla perfektní), oblíbené vydavatelství. Navíc ve slevě za půlku. Kdo by odolal! Ale ouha… Při četbě mi přišlo, že autor káže naprosto jasné a elementární věci. V hlavě se mi honilo: „To je přece jasný, že se musím soustředit, když chci udělat rozumnou práci...“. Ale ouha. Po dočtení a za běžného provozu jsem si začal naplno uvědomovat, že těmi neduhy trpím.… Naštěstí teď ale vím, co s...

  Číst dál

  25. 4.2017

 • Atomic Design

  Brad Frost

  Atomic Design

  Modulární webová architektura je v posledních letech docela žhavé téma. Jedním z velkých propagátorů a otcem termínu Atomic Design je Brad Frost, který nyní vydal i knihu. Nemohl jsem si ji nevšimnout.

  Číst dál

  20. 4.2017

 • Ukaž, co děláš

  Austin Kleon

  Ukaž, co děláš

  Žlutá, čtvercová a bohatě ilustrovaná kniha od Melvila nabádá, abychom se nestyděli ukázat nejen plody své práce, ale především způsob, jak se k nim dostaneme. Díky tomu budeme víc vidět, slyšet a dokonce si tak uděláme i větší pořádek v hlavě.

  Číst dál

  17. 4.2017

 • The Book of Joy

  Dalai Lama, Desmond Tutu & Douglas Abrams

  The Book of Joy

  Navzdory vysokému věku, zdravotním problémům či politickým překážkám se schází dva neobvyklí přátelé, Dalai Lama a africký Arcibiskup Desmond Tutu, aby diskutovali o štěstí a spokojeném životě. U stolu s nimi sedí ještě Douglas Abrams, spisovatel, který debatu moderuje a následně sepíše/namluví knihu. Tu, o které právě čtete.

  Číst dál

  14. 4.2017