• Voluntary Simplicity

  Duane Elgin

  Voluntary Simplicity

  "V roce 1971, během mého návratu z měsíce, jsem koukal z okna na vesmír, hvězdy a planety. Najednou jsem si uvědomil. že Země je drahokam v kosmu, místo, které bychom měli ctít a starat se o něj." řekl Edgar Mitchell, astronaut co stanul na měsíci. A tato kniha je o tom, jak bychom se o ten náš drahokam měli starat.

  Číst dál

  30. 8.2017

 • A History of Eastern Europe

  Vejas Gabriel Liulevicius

  A History of Eastern Europe

  Věděli jste, že v létě 1241 vpadli do Evropy mongolové a plenili ji tempem 500km za den? Že bez zadýchání drtili koalici evropských národů? Že měli plán dojet až k atlantiku a cestou si všechno podmanit? Evropu tak, jak ji známe, zachránila jedna nepravděpodobná událost. Víte jaká?

  Číst dál

  30. 7.2017

 • Voices from Tibet

  Tsering Woeser, Lixiong Wang

  Voices from Tibet

  Jeden z nejznámějších aktivistů v Číně, spisovatel a dobrodruh (na raftu z pneumatik sjel 1 200km Žluté řeky) Lixiong Wang a jeho žena, tibetská básnířka a bloggerka, spojily síly a vydali stručný sborník esejí o současném Tibetu a problematických aspektů, se kterými se potýká. Zhostili se toho s nadhledem, věcně a racionálně. Své poznatky jsem si pak ověřoval. Bohužel, kniha nepřehání.

  Číst dál

  20. 7.2017

 • To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

  Richard P. Feyman

  To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

  Richard P. Feynman byl fyzik, v roce 1965 mu byla udělena i Nobelovka. Tu předává švédský král a historicky platilo pravidlo, že se k němu oceněný nesmí otočit zády. Feynman měl ale odpor k autoritám, ceremoniálům a okázalosti, proto chtěl cenu raději odmítnout. To však bylo neakceptovatelné. Tak si usmyslil, že pozpátku sice půjde, ale na tu absurditu poukáže tím, že pozpátku "vyhopká" do schodů…

  Číst dál

  12. 7.2017

 • Twelve Years a Slave

  Solomon Northup

  Twelve Years a Slave

  Ze svobodného muže otrokem a zpět. Příběh o otroctví, lidských právech a nezdolné houževnatosti přímo od člověka, který si tím prošel na vlastní kůži.

  Číst dál

  6. 7.2017

 • Factory Girls

  Leslie T. Chang

  Factory Girls

  Tentokrát po dlouhé době papírové vydání knihy. Na obálce jsou velkými písmeny vepsány dvě slova, která se běžně společně nevyskytují. Továrny a dívky působí téměř skoro jako oxymorón. Ne tak v Číně. Americkou žurnalistku čínského původu neodbytná touha přinutila vzít si dovolenou a pustit se do tvorby knihy o pozadí růstu čínské ekonomiky. O příbězích holek z vesnic, které se snaží přežít ve velkém městě.

  Číst dál

  26. 6.2017

 • Jéňa Hájek

  Kdo má za ušima, čte i ušima. Dyjadyjadá.

  Tentokrát jsem nenapsal recenzi, ale krátkou agitaci na téma audioknihy. Jestli se vám zdají podezřelé, nelákají vás nebo jimi opovrhujete, asi jste jim jen nedali šanci. Přečtěte si, co vám mohou nabídnout.

  Číst dál

  16. 6.2017

 • The Fall and Rise of China

  Richard Baum

  The Fall and Rise of China

  Čína má velmi bouřlivou moderní historii s mnoha nepříjemnými etapami, které jsou stále tabu. Ve smlouvách bývá uvedeno, že se v práci o určitých věcech mluvit nesmí, nepohodlné informace jsou cenzurovány. Touha poznat a pochopit Čínu lépe, než jen sledováním běžného života, mě dovedla k výbornému video kurzu ze série The Great Courses Plus, ale k sehnání i na Audible.

  Číst dál

  8. 6.2017